Kaj so omejujoča prepričanja in 13 vprašanj kako se pogovoriti z njimi
Ah ta prepričanja. 😉 Se še vedno sprašuješ, kaj sploh so prepričanja?
To so stavki oz. povedi, ki si jih ljudje govorimo in močno usmerjajo naše mišljenje, občutke in obnašanje. Posameznik s prepričanjem misli, da je njegovo prepričanje resnično, čeprav ni vedno temu tako. Resnično je zanj, v njegovi percepciji oziroma interpretaciji sveta. Glede na omejujoče prepričanje, si človek sestavi zgodbo, ki jo lahko uporablja kot izgovor, opravičilo, da je njegovo življenje takšno kot je.
(Omejujoča) prepričanja se izoblikujejo iz človekovih dosedanjih izkušenj, glede na njegovo okolico, kaj so mu govorili starši, skrbniki, prijatelji, učitelji, … stratka družba v kateri se nahaja.
Ok, ok, greva kar na primer, da ne bom govorila le o teoriji.
Ali poznaš način, kako dresirajo slone? Malemu slončku okoli noge privežejo verigo in jo fiksirajo tako, da ima slonček omejen prehod po območju na katerem je privezan. Mali slonček seveda poskuša strgati verigo – v resnici noben noče biti privezan – a je njegova moč premala, da bi odtrgal verigo. Ko slonček raste v slona, se sčasoma navadi na verigo in na dejstvo, da je veriga močnejša od njega. Odrasel slon niti ne poskusi pretrgati verige, saj si je mali slonček v spomin zapisal, da je to nemogoče. Slon je tako kot vsi ostali sesalci ustvaril in ponotranjil prepričanje, da je veriga močnejša od njega.
Človek žal ali pa na srečo 😉 deluje na podoben princip. Ko se nekaj naučimo, ponotranjimo, včasih temu verjamemo tako zelo, da niti ne poskusimo pogledati z drugega zornega kota. In vendar je ogromno prepričanj in zgodb, ki si jih govorimo omejujočih in jih je še kako smiselno vzeti pod drobnogled.
Če ti napišem še moj primer:
Moje omejujoče prepričanje je bilo “Jaz nisem za jezike.” Ko sem se prvič srečala z angleščino – ojoj! Groza. V prvih 5h letih učenja sem bila zelo slaba, nikakor nisem razumela, kako se črkuje npr. pa te časi ooooooj, bog mi pomagaj. Kljub temu, da sem se precej učila, nikakor nisem napredovala.
Ko pa me je v roke dobila Maja, ha, takrat so se stvari zelo spremenile. Čisto preprosto mi je obrazložila, da KAKO za hudiča LJUDJE NISMO ZA JEZIKE?!?!!!!! Vsi smo za jezike, to je naš način komunikacije in vsak posameznik ima izjemno sposobnost osvojiti jezik. Pa saj vsi govorimo vsaj en jezik, a ne?! Vprašanje je, kako je ta jezik bil predstavljen, kako smo se ga učili in kaj so nam govorili medtem, ko smo osvajali ta jezik… Ne samo to, da sem po tem, ko sem podrla zidove v moji glavi, osvojila angleščino in jo sedaj tekoče uporabljam – napisala in izdala sem tudi knjigo – V ANGLEŠČINI! Če bi še naprej verjela, da nisem za jezike, verjetno ne bi 2x živela v tujini in niti slučajno ne bi napisala knjige v tujem jeziku.
Nekaj klasičnih (omejujočih) prepričanj, ki si jih ljudje govorijo:
- Življenje je težko
- Življenje je bitka
- Nimam samozavesti
- Ne znam ____
- Poskusil sem ______ in ni šlo, zatorej nikoli ne bom ______
- Nimam možnosti
- Nimam druge izbire
- Za denar je treba trdo delati
- Ljudje, ki imajo denar so ga dobili na nepošten način
- Bolje biti srečen kot bogat
- Ljudje niso pošteni
- Politiki lažejo in kradejo
- Ljudem ne smem pokazati svoje ranljivosti, ker ______
- Vsi moški so ______ (npr. Vsi moški so grobijani)
- Vse ženske so ______ (npr.: Ženske ne znajo vozit)
- Nimam spomina za številke/obraze/imena
- Vedno zamujam
- Jaz nisem za jezike
- …
Ti je kateri od njih znan?
Glede na to, da bereš ta članek, verjetno imaš kakšno omejujoče prepričanje in te zanima kako se ga rešiti. Je temu tako?
Super, pa kar greva naprej in narediva analizo tvojega prepričanja.
Analiza tvojega neželjenega prepričanja:
Za kar najboljši učinek, si izberi eno omejujoče prepričanje in odgovori na spodnja vprašanja. Vprašanja odgovarjaj PO VRSTI!!! Tu je zelo pomemben vrstni red in točna struktura vprašanja. Zato si vzemi čas, svinčnik in sveti zvezek ter v pisni obliki odgovori na ta vprašanja.
- Če obstaja nekaj, kar te že nekaj časa zadržuje in omejuje. Kako bi to opisal:a?
- Kaj je tisto kar si želiš biti/čutiti/imeti, pa čutiš, da te nekaj zadržuje nazaj?
- Če bi vedel:a kaj je tisto, kar te v resnici zadržuje nazaj, kaj misliš da bi to bilo?
- Kaj je tisto, ki te v resnici zadržuje nazaj?
- Kakšen problem imaš zaradi tega? Kakšne posledice imaš/čutiš zaradi tega? So še kakšne posledice?
- Kaj moraš verjeti, da je to problem?
- Kaj moraš verjeti na splošno o svetu, da je to tvoj problem?
- Kaj moraš verjeti o sebi, da je to problem?
- Koliko časa nazaj si se odločil:a, da bo to tvoj izziv? Koliko časa nazaj si resnično začel:a verjeti, da je to res težava zate?
- Kakšno odločitev oz sodbo si si ustvaril:a zase, da je to problem?
- Kakšen pomen, je to imelo na tvoje življenje, ker si temu DO SEDAJ verjel:a?
- Kakšno bo tvoje življenje, ko tega problema nimaš več?
- Kaj hočeš sedaj narediti glede tega problema?
Če si vestno odgovoril:a na vsa ta vprašanja, ti je veliko bolj jasno, kaj se s tvojim prepričanjem dogaja, predvsem pa, ali se ga želiš rešiti. Tudi za ta del obstaja cela vrsta vprašanj, ki ti pomagajo ozavestiti in premakniti ali kar popolnoma izbrisati “neumnosti”, ki si si jih do sedaj “govoril:a” in veš da je dovolj ponavljanja te zgodbe. Proces skozi vsa vprašanja je kar dolg in ga bom s tabo delila v kateri izmed naslednjih objav, ker je reeeees pomembno, da svoja omejujoča prepričanja vzameš pod drobnogled. Da ti je popolnoma jasno kaj se dogaja. In naj ti povem skrivnost, velikokrat, že ko se ta prepričanja vzame pod drobnogled, le-ta izgubijo moč. Izgubijo energijsko nabitost. Izginejo.
Ena izmed tehnik, ki izjemo pomaga pri brisanju omejujočih prepričan je EFT (emotional freedom technique). Več o tehniki si preberi na EFT oz. tapkanje – tehnika bolj uporabna kot Lekadol.